Harald og Rune Fotokreditt Tore Vollan Harald og Rune Fotokreditt Tore Vollan Harald og Rune Fotokreditt Tore Vollan Harald og Rune Fotokreditt Tore Vollan Harald og Rune Fotokreditt Tore Vollan Harald og Rune Fotokreditt Tore Vollan

Olavskino 2025

Foto: Tore Vollan

Programmet til årets Olavskino er nå klart, og i løpet av 7 dager kan Olavsfest tilby to førpremierer på nye norske dokumentarer. Programmet åpner med visning av dokumentaren om krigsfotograf Harald Henden, og det vises flere aktuelle filmer knyttet til årets tema, Flukt, en dokumentar om artisten Thåström og vi får et gjensyn med Prima Veras Saga om Olav den Hellige.

Olavskino er et samarbeid mellom Olavsfest, Trondheim kino og Kosmorama Internasjonale Filmfestival. Hver dag under Olavsfest vises det aktuelle filmer kl 16.00, samt repriser kl 16.15. Alle visningene er på Prinsen Kinosenter.

Årets program er som følger:

28. juli: "Henden - rekviem for en fotograf" - med besøk av regissør Rune Denstad Langlo 29. juli: "Samia" - med ettersnakk

30. juli: "Solistene" - med ettersnakk

31. juli: "Gazas tårer" - med besøk av regissør Vibeke Løkkeberg

1. aug: "Et hjerte er alltid rødt" - dokumentar om Thåström

2. aug: "Prima Veras Saga om Olav den Hellige" - første visning av filmen etter digitalisering 3. aug: "Click the link below" - med regissør Audun Amundesen på link

"Vi er veldig stolte over å ha verdenspremiere på dokumentarfilmen om fotograf Harald Henden under Olavskino", sier direktør Steinar Larsen i Olavsfest. "Filmen er regissert av trønderen Rune Denstad Langlo, og sammen med filmen, tar han med seg utvalgte bilder tatt av Henden som skal stilles ut under Olavsfest". Filmmusikken er laget av Olav Kvernberg og filmen har ordinær premiere i oktober.

I tillegg tilbyr festivalen førpremierer på den trønderske dokumentaren "Click the link below" av Audun Amundsen. Han brukte flere år på å søke lykken ved å kjøpe gode råd fra kjente skikkelser på nettet. Filmen har premiere i oktober. Silje Engeness, direktør i Kosmorama internasjonale filmfestival, synes det er spennende at nok en lokal regissør velger å ha førpremiere på sin film på Olavskino. "Audun er en veldig spennende filmskaper, og hans eksperiment med å søke lykken gjennom å flykte inn i suksessoppskrifter på nettet er oppsiktsvekkende". "Samtidig vil jeg trekke frem aktualiteten filmene "Samia" og "Solistene" har for årets festivaltema, Flukt", legger hun til.

Det blir også gjensyn med eldre filmer på Olavskino. "Gazas tårer" av Vibeke Løkkeberg er like aktuell i dag som da den kom i 2010. Det blir også anledning til å se dokumentaren om Thåström, "Et hjerte er alltid rødt", dagen før og etter konserten i Borggården.

At "Prima Veras Saga om Olav den Hellige" nå er restaurert og klar for kinovisning igjen, skyldes en engasjert gjeng som har sikret finansiering til digitalisering av Prima Veras kult-klassiker fra 1983. Kinodirektør Arild Kalkvik gleder seg til gjensynet med komedien fra komikertrioen. "Vi synes det er veldig moro at vi skal få gjensyn med filmen på kino, særlig med tanke på at det planlegges en ny storslått film om Olav den hellige", sier Kalkvik.

Rune Denstad Langlo, regissør: Det er stor stas for oss at filmen får sin premiere på Olavskino, i min hjemby Trondheim. Jeg ser frem til å møte publikum og snakke om Harald, bildene hans og dokumentaren vår.

Fullt program for Olavskino finner dere på www.olavsfest.no

Aktuelt