





Filmtips Uke 38
Kosmorama anbefaler kvalitetsfilmer for uka. Disse titlene kan du få med deg enten på det store lerretet eller på ulike strømmetjenester!
Grevlingene

Hvor: Trondheim Kino
Grevlingene er en rampete eventyrkomedie for hele familien om vennskap, store drømmer og jakten på å finne sin plass – i speideren og i verden.
Foreldreløse Bernt drømmer om å bli speider, og øyner et håp når han greier å bløffe seg inn i den lokale speidertroppen Grevlingene. På klubbhuset kompliserer ting seg på rekordtid når hans nye fostermor Gerd tvinger seg inn som medleder i speiderpatruljen. Gerd er enormt sjefete og ekstremt opptatt av hva som er lov å si, og hun vil sette i gang en speider-revolusjon som absolutt ingen har bestilt. Hvordan skal Bernt redde Grevlingene fra Gerd, og seg selv fra å bli avslørt?
Grevlingene er en hjertevarm og actionfylt komedie om å finne seg selv, når verden prøver å forandre deg. Filmen ble gitt et gedigent kvalitetsstempel da den ble invitert til familiefilm-programmet hos selveste Locarno, en av verdens eldste og mest prestisjetunge filmfestivaler.
© Norsk Filmdistribusjon
Mary and Max (35mm)

Hvor: Cinemateket Trondheim
Mary Dinkle (Toni Collette) er en ensom jente på 8 år som bor utenfor Melbourne i Australia. Ved en tilfeldighet blir hun brevvenn med Max Horowitz (Philip Seymour Hoffman), en overvektig, 44 år gammel mann med Aspergers syndrom som bor i kaotiske New York. Dette er starten på et vennskap som strekker seg over 20 år og mellom to kontinenter. Et vennskap som tross sine opp- og nedturer knytter bånd mellom to personer som sliter med å finne sin plass i en forvirrende verden.
Regissør Adam Elliot, som vant Oscar for animasjonsfilmen Harvie Krumpet i 2003, jobbet i fire år med Mary og Max. Med en imponerende detaljrik animasjonsstil har han laget en varm og gripende animasjonsfilm full av herlig svart humor. Mary og Max handler først og fremst om vennskap, men tar også for seg autisme, taksidermi, psykiatri, alkoholisme, hvor babyer kommer fra, fedme, kleptomani, seksuelle avvik, tillit, kåte hunder, religion, agorafobi og mange mange flere av livets overraskelser.
Tips: Se også en av favorittene fra Kosmorama 2025, Memoir of a Snail, også regissert av Adam Elliot på samme dag 20. september på Cinemateket!
© Icon Entertainment International
Marcel The Shell With Shoes On

Hvor: strømming
Marcel er et 3 cm høyt skjell som lever en fargerik tilværelse sammen med bestemoren Connie og kjæledyrmidden deres, Alan. Fra å være en del av et stort samfunn av gastropoder, lever de nå alene som de eneste overlevende etter en mystisk tragedie. Men når en dokumentarfilmskaper oppdager dem blant rotet i Airbnb-leiligheten sin, og lager en kortfilm som går viralt, bringer det Marcel millioner av lidenskapelige fans, så vel som enestående farer. I tillegg reises et nytt håp om å finne Marcels for lengst tapte familie.
© A24