Kanonprisen ble opprettet av Kosmorama og har vært en fast del av festivalen siden starten i 2005. Navnet er inspirert av kultubegrepet ‘kanon’.

Kanonprisen hyller det beste av norsk film i det kronolgiske filmåret som har gått mellom hver festival. Prisen deles ut på Kosmorama Trondheim internasjonale filmfestival i mars og rammene for den er en fest og feiring av filmbransjen.

Kanonprisen deles ut ut i forskjellige fagkategorier. Vinnerne av de ulike klassene kåres av filmarbeiderne selv gjennom avstemning blant medlemmer av de ulike bransjeorganisasjonene innen norsk filmproduksjon etter prinsippet “et medlem - en stemme”. Prisen blir derfor noen ganger kalt “Norges svar på Oscar”.

Det er blant andre medlemmer av Norsk Filmforbund, Virke Produsentforeningen, Norske Filmregissører, Norske Dramatikeres Forbund, Norsk filmlydforening, Norsk Skuespillerforbund, NOPA og Norsk Komponistforening som er med og kårer vinnerne.

I 2021 og 2022 ble Kanonprisen ikke gjennomført på grunn av pandemien.

TIDLIGERE KANONPRISER

  • Kanonprisen 2019

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Andrea Bræin Hovig for Håp

    Ingrid Bolsø Berdal for Spionen

    Henriette Steenstrup for Barn


    Beste mannlige hovedrolle

    Jan Gunnar Røise for Barn

    Nicolai Cleve Broch for Disco

    Stellan Skarsgård for Håp


    Beste birolle

    Gjertrud L. Jynge for Håp

    Espen Klouman Høiner for Hjelperytteren

    Tobias Santelmann for Ut og stjæle hester


    Beste regi

    Dag Johan Haugerud for Barn

    Martin Lund for Psychobitch

    Maria Sødahl for Håp


    Beste manus

    Dag Johan Haugerud for Barn

    Maria Sødahl for Håp

    Martin Lund for Psychobitch


    Beste produsent

    Ruben Thorkildsen for Psychobitch

    Maria Ekerhovd for Disco

    John Einar Hagen og Einar Loftesnes for Tunnelen


    Beste foto

    Rasmus Videbæk for Ut og stjæle hester

    Manuel Alberto Carlo for Håp

    Øystein Mamen for Barn


    Beste klipp

    Jens Christian Fodstad for Barn

    Christian Siebenherz for Håp

    Frida Eggum Michaelsen og Mina Nybakke for Disco


    Beste lyddesign

    Gisle Tveito for Ut og stjæle hester

    Baard H. Ingebretsen og Tormod Ringnes for Kaptein Sabeltann og Den Magiske Diamant

    Hugo Ekornes for Tunnelen

    Beste filmmusikk

    Ginge Anvik for Askeladden – i Soria Moria slott

    Eirik Myhr for Brillebjørn på ferie

    Johannes Ringen for Born2Drive

    Beste produksjonsdesign

    Jørgen Stangebye Larsen for Håp

    Camilla Lindbråten for Psychobitch

    Kari Kankaanpää og Fredrik Syvertsen for Astrup – Flammen over Jølster


    Filmwebs Kanonpris

    Tunnelen

    Askeladden – i Soria Moria slott

    Amundsen

  • Kanonprisen 2018

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Pia Tjelta for Blindsone

    Ine Marie Wilmann for Sonja

    Andrea Bræin Hovig for En affære


    Beste mannlige hovedrolle

    Tobias Santelmann for Mordene i Kongo

    Preben Hodneland for Når jeg faller

    Cato Skimten Storengen for Vann over ild


    Beste birolle

    Oddgeir Thune for Blindsone

    Maria Bonnevie for Føniks

    Tone Danielsen for Mordene i Kongo


    Beste regi

    Tuva Novotny for Blindsone

    Eirik Svensson for Harajuku

    Sofia Haugan for Røverdatter


    Beste manus

    Tuva Novotny for Blindsone

    Harald Rosenløw Eeg, John Kåre Raake for Skjelvet

    Sebastian Torngren Wartin for Harajuku


    Beste produsent

    Elisabeth Kvithyll for Blindsone

    Cornelia Boysen for Månelyst i Flåklypa

    Martin Sundland for Skjelvet


    Beste foto

    Martin Otterbeck for Utøya 22. juli

    Karl Erik Brøndbo for Harajuku

    Daniel Voldheim for Sonja

    Beste klipp

    Silje Nordseth, Karsten Meinich for Tårnet

    Christian Siebenherz for Skjelvet

    Christoffer Heie for Røverdatter


    Beste lyddesign

    Gisle Tveito for Utøya 22. juli

    Tormod Ringnes, Baard H. Ingebretsen for Skjelvet

    Jørgen Meyer, Audun Røstad, Geir Døhlie Gjerdsjø for Trondheimsreisen


    Beste produksjonsdesign

    Lina Nordqvist for Sonja

    Jørgen Stangebye Larsen for Skjelvet

    Eva Noren for Føniks


    Filmwebs Kanonpris

    Skjelvet

  • Kanonprisen 2017

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Eili Harboe for Thelma

    Maria Mozhdah for Hva vil folk si

    Marie Blokhus for Den 12. mann


    Beste mannlige hovedrolle

    Henrik Rafaelsen for Thelma

    Thomas Gullestad for Den 12. mann

    Ole Giæver for Fra balkongen


    Beste birolle

    Adil Hussain for Hva vil folk si

    Elias Holmen Sørensen for Askeladden – i Dovregubbens hall

    Jorunn Kjellsby for Hjemsøkt

    Beste regi

    Iram Haq for Hva vil folk si

    Jorunn Myklebust Syversen for Hoggeren

    Joachim Trier for Thelma

    Beste manus

    Iram Haq for Hva vil folk si

    Eskil Vogt og Joachim Trier for Thelma

    Kim Hiorthøy og Ilse Ghekiere for The Rules for Everything

    Beste produsent

    Maria Ekerhovd for Hva vil folk si

    Thomas Robsahm for Thelma

    Åshild Ramborg og Synnøve Hørsdal for Askeladden – i Dovregubbens hall

    Beste foto

    Øystein Mamen for The Rules for Everything

    Nils J. Nesse for Prebz og Dennis: The Movie

    Jakob Ihre for Thelma

    Beste klipp

    Olivier Bugge Coutté for Thelma

    Frida Eggum Michaelsen for Fra balkongen

    Helge Billing for Barndom

    Beste lyddesign

    Christian Schaanning for Den 12. mann

    Svenn Jakobsen for Trio – Jakten på Olavsskrinet

    Gisle Tveito for Thelma

    Beste filmmusikk

    Ola Fløttum for Thelma

    Jan Erik Mikalsen for Hoggeren

    Christophe Beck for Den 12. mann

    Beste produksjonsdesign

    Astrid Maria Sætren og Sebastian Ekeberg for Adjø Montebello

    Roger Rosenberg for Thelma

    Karl Júlíusson for Askeladden – i Dovregubbens hall*

    Filmwebs publikumspris

    Den 12. mann

    Thelma

    Adjø Montebello

  • Kanonprisen 2016

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Liv Bernhoft Osa for Pyromanen

    Kjersti Tveterås for Løvekvinnen

    Bente Børsum for Sensommer


    Beste mannlige hovedrolle

    Jesper Christensen for Kongens nei

    Trond Nilssen for Pyromanen

    Wrya Ahmed og Dana Ahmed for El Clásico


    Beste birolle

    Helga Guren for Rosemari

    Olivier Mukuta for Welcome to Norway

    Ingar Helge Gimle for Cave


    Beste regi

    Erik Skjoldbjærg for Pyromanen

    Erik Poppe for Kongens nei

    Jon Haukeland for Barneraneren


    Beste manus

    Harald Rosenløw Eeg og Jan Trygve Røyneland for Kongens nei

    Bjørn Olaf Johannessen for Pyromanen

    Anders Fagerholt og Halkawt Mustafa for El Clásico


    Beste produsent

    Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Kongens nei

    Ove Heiborg, Elisabeth Opdal og Eirik Smidesang Slåen for Dyrene i Hakkebakkeskogen

    John M. Jacobsen og Marcus B. Brodersen for Børning 2


    Beste foto

    John Christian Rosenlund for Kongens nei

    Gösta Reiland for Pyromanen

    Trond Tønder for Grand Hotel


    Beste klipp

    Robert Stengård for Barneraneren

    Einar Egeland for Kongens nei

    Inge-Lise Langfeldt for El Clásico


    Beste lyddesign

    Håkon Lammetun for Pyromanen

    Christian Schaanning for Kongens nei

    Tormod Ringnes og Baard Haugan Ingebretsen for Dyrene i Hakkebakkeskogen


    Beste filmmusikk

    Gaute Storaas for Birkebeinerne

    Kåre Christoffer Vestrheim for Grand Hotel

    Nils Petter Molvær for Kampen om fjordane


    Beste produksjonsdesign

    Tuva Hølmebakk for Rosemari

    Kaja Raastad for Alt det vakre

    Karl Júlíusson for Birkebeinerne


    Filmwebs Kanonpris

    Kongens nei

    Børning 2

    Supervention 2

  • Kanonprisen 2015

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Ine Marie Wilmann for De nærmeste

    Inga Ibsdotter Lilleaas for Kvinner i for store herreskjorter

    Siren Jørgensen for Hevn


    Beste mannlige hovedrolle

    Kristoffer Joner for Bølgen

    Anderz Eide for Høvdinger

    Helge Jordal for Høst


    Beste birolle

    Anne Krigsvoll for Kvinner i for store herreskjorter

    Maria Bock for Hevn

    Silje Storstein for De nærmeste


    Beste regi

    Joachim Trier for Louder Than Bombs

    Aslaug Holm for Brødre

    Tonje Hessen Schei for Drone


    Beste manus

    Eskil Vogt og Joachim Trier for Louder Than Bombs

    Anne Sewitsky og Ragnhild Tronvoll for De nærmeste

    Charlotte Blom for Staying Alive


    Beste produsent

    Martin Sundland og Are Heidenstrom for Bølgen

    Eric Vogel for Knutsen & Ludvigsen og den fæle Rasputin

    Thomas Robsahm, Joshua Astrachan, Albert Berger, Ron Yerxa, Marc Turtletaub og Alexandre Malle-Guy for Louder Than Bombs


    Beste foto

    Jakob Ihre for Louder Than Bombs

    Jakob Ingimundarson for Dirk Ohm – Illusjonisten som forsvant

    John Christian Rosenlund for Bølgen


    Beste klipp

    Christian Siebenherz for Bølgen

    Aslaug Holm, Anders Teigen og Hilde Bjørnstad for Brødre

    Olivier Bugge Coutté for Louder Than Bombs


    Beste lyddesign

    Svenn Jakobsen for Den tilfeldige rockestjernen

    Christian Schaanning for Bølgen

    Inger Elise Holm for Å vende tilbake


    Beste filmmusikk

    Øystein Dolmen, Gustav Lorentzen og Kåre Vestrheim for Knutsen & Ludvigsen og den fæle Rasputin

    Magnus Beite for Bølgen

    Ola Kvernberg for Staying Alive


    Beste produksjonsdesign

    Lina Nordqvist for Bølgen

    Cecilie De Lange for Hevn

    Tuva Hølmebakk for Kvinner i for store herreskjorter


    Filmwebs Kanonpris

    Den tilfeldige rockestjernen

    Louder Than Bombs

    Bølgen

  • Kanonprisen 2014

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Ellen Dorrit Petersen for Blind

    Andrea Bræin Hovig for Det er meg du vil ha

    Veslemøy Mørkrid for Jakten på Berlusconi


    Beste mannlige hovedrolle

    Ole Giæver for Mot naturen

    Bjørn Sundquist for Her er Harold

    Christian Rubeck for Amnesia


    Beste birolle

    Maryon Eilertsen for Permafrost

    Marte Magnusdotter Solem for Mot naturen

    Vera Vitali for Blind


    Beste regi

    Eskil Vogt for Blind

    Eirik Svensson for Natt til 17.

    Ole Giæver for Mot naturen


    Beste manus

    Eskil Vogt for Blind

    Ole Giæver for Mot naturen

    Sonja Evang for Det er meg du vil ha


    Beste produsent

    Maria Ekerhovd for Mot naturen

    Frederick Howard, Fredrik Støbakk, Lars Hellebust og Gudny Hummelvoll for Kaptein Sabeltann og skatten i Lama Rama

    John M. Jacobsen, Sveinung Golimo og Marcus Brodersen for Børning


    Beste foto

    John Christian Rosenlund for 1001 gram

    Philip Øgaard for Kraftidioten

    Thimios Bakatakis for Blind


    Beste klipp

    Jens Christian Fodstad for Blind

    Frida Eggum Michaelsen for Mot naturen

    Karsten Meinich for Natt til 17.


    Beste lyddesign

    Gisle Tveito for Blind

    Bent Holm for Mot naturen

    Gisle Tveito for Kraftidioten


    Beste filmmusikk

    Ginge Anvik for Doktor Proktors prompepulver

    John Erik Kaada for 1001 gram

    Ola Kvernberg for Opprørske oldemødre


    Beste produksjonsdesign

    Jørgen Stangebye Larsen for Kaptein Sabeltann og skatten i Lama Rama

    Ann Kristin Talleraas for Natt til 17.

    Are Sjaastad for Operasjon Arktis


    Filmwebs Kanonpris

    Børning

    Død snø 2

    Kaptein Sabeltann og skatten i Lama Rama

  • Kanonprisen 2013

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Marie Blokhus for Jag etter vind

    Juliette Binoche for Tusen ganger god natt

    Silje Salomonsen for Eventyrland


    Beste mannlige hovedrolle

    Espen Klouman Høiner for En som deg

    Aksel Hennie for Pionér

    Nikolaj Coster-Waldau for Tusen ganger god natt

    Beste birolle

    Herbert Nordrum for Pornopung

    Per Schaanning for Detektiv Downs

    Sven-Bertil Taube for Jag etter vind

    (To vinnere)

    Beste regi

    Arild Østin Ommundsen for Eventyrland

    Erik Poppe for Tusen ganger god natt

    Iram Haq for Jeg er din


    Beste manus

    Iram Haq for Jeg er din

    Arild Østin Ommundsen for Eventyrland

    Erik Poppe og Harald Rosenløw-Eeg for Tusen ganger god natt


    Beste produsent

    Arild Østin Ommundsen og Gary Cranner for Eventyrland

    Cornelia Boysen for Solan og Ludvig – Jul i Flåklypa

    Maria Ekerhovd for Jeg er din


    Beste foto

    Marius Matzow Gulbrandsen for Før snøen faller

    Arild Østin Ommundsen for Eventyrland

    John Christian Rosenlund for Tusen ganger god natt


    Beste klipp

    Robert V. Stengård for Optimistene

    Anders Teigen og Marius Smit for Søsken til evig tid

    Karsten Meinich for En som deg


    Beste lyddesign

    Christian Schaanning for Gåten Ragnarok

    Petter Fagelund og Håkon Lammetun for Kill Buljo 2

    Tormod Ringnes for Solan og Ludvig – Jul i Flåklypa


    Beste filmmusikk

    Ola Kvernberg for Jag etter vind

    Ginge Anvik, Kate Havnevik, Stein Johan Grieg Halvorsen, Nils Petter Mørland og Eyvind Andreas Skeie for Mormor og de åtte ungene

    Jan Bang, Erik Honoré, Gaute Storaas og Arve Henriksen for Victoria

    Beste produksjonsdesign

    Peter Bävman og Are Sjaastad for Victoria

    Karl Júlíusson for Pionér

    Martin Gant for Gåten Ragnarok

    Filmwebs kanonpris

    Gåten Ragnarok

  • Kanonprisen 2012

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Cecilie A. Mosli for Kompani Orheim

    Laila Goody for Som du ser meg

    Ragnhild Hilt for Som du ser meg


    Beste mannlige hovedrolle

    Kristoffer Joner for Kompani Orheim

    Pål Sverre Hagen for Kon-Tiki

    Henrik Rafaelsen for Mer eller mindre mann

    Beste birolle

    Andrea Bræin Hovig for Som du ser meg

    Anders Baasmo Christiansen for Fuck Up

    Tobias Santelmann for Kon-Tiki

    Beste regi

    Dag Johan Haugerud for Som du ser meg

    Arild Andresen for Kompani Orheim

    Sara Johnsen for Uskyld

    Beste manus

    Dag Johan Haugerud for Som du ser meg

    Arild Andresen og Lars Gudmestad for Kompani Orheim

    Margreth Olin for De andre

    Beste produsent

    Aage Aaberge for Kon-Tiki

    Margreth Olin for De andre

    Yngve Sæther for Som du ser meg

    Beste foto

    Geir Hartly Andreassen for Kon-Tiki

    John Andreas Andersen for Uskyld

    Kim Hiorthøy for Som du ser meg

    Beste klipp

    Jens Christian Fodstad for Som du ser meg

    Per-Erik Eriksen og Martin Stoltz for Kon-Tiki

    Vidar Flataukan for Kompani Orheim


    Beste lyddesign

    Tormod Ringnes og Baard Haugan Ingebretsen for Kon-Tiki

    Gunn Tove Grønsberg for Som du ser meg

    Christian Schaaning for Uskyld


    Beste filmmusikk

    Johan Söderqvist for Kon-Tiki

    Rebekka Karijord for De andre

    Nils Petter Molvær for Into the White


    Beste produksjonsdesign

    Karl Júlíusson for Kon-Tiki

    Tuva Hølmebakk for Som du ser meg

    Ingeborg Kvamme for Kompani Orheim


    Beste nyskaper

    Dag Johan Haugerud for Som du ser meg

  • Kanonprisen 2011

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Marte Magnusdotter Solem for Fjellet

    Maria Annette Tanderø Berglyd for Jørgen + Anne = sant

    Noomi Rapace for Babycall


    Beste mannlige hovedrolle

    Anders Danielsen Lie for Oslo, 31. august

    Aksel Hennie for Hodejegerne

    Kyrre Hellum for Arme Riddere


    Beste birolle

    Hans Olav Brenner for Oslo, 31. august

    Sven Nordin for Sønner av Norge

    Nikolaj Coster-Waldau for Hodejegerne

    (To vinnere)

    Beste regi

    Joachim Trier for Oslo, 31. august

    Anne Sewitsky for Jørgen + Anne = sant

    Morten Tyldum for Hodejegerne


    Beste manus

    Eskil Vogt og Joachim Trier for Oslo, 31. august

    Nikolaj Frobenius for Sønner av Norge

    Ole Giæver for Fjellet


    Beste produsent

    Asle Vatn og Marianne Gray for Hodejegerne

    Teréz Hollo-Klausen, Silje Hopland Eik og Tanya Nanette Badendyck for Jørgen + Anne = sant

    Yngve Sæther, Hans-Jørgen Osnes og Sigve Endresen for Oslo, 31. august


    Beste foto

    Jakob Ihre for Oslo, 31. august

    Anna Myking for Jørgen + Anne = sant

    Askild Vik Edvardsen for Kong Curling


    Beste klipp

    Olivier Bugge Coutté for Oslo, 31. august

    Erik Andersson for Pushwagner

    Veslemøy B. Langvik og Silje Nordseth for Til siste hinder


    Beste lyddesign

    Gisle Tveito for Oslo, 31. august

    Bent Holm for Jørgen + Anne = sant

    Tormod Ringnes for Hodejegerne


    Beste filmmusikk

    Erlend Fauske for Gunnar Goes God

    Stein Johan Grieg Halvorsen og Eivind Andreas Skeie for Kong Curling

    Trond Bjerknæs og Jeppe Kaas for Hodejegerne


    Beste produksjonsdesign

    Nina Bjerch Andresen for Hodejegerne

    Are Sjaastad for Sønner av Norge

    Jørgen Stangebye Larsen og Solfrid Kjetså for Oslo, 31. august


    Beste nyskaper

    Anne Sewitsky for Jørgen + Anne = sant

    Even Benestad og August B. Hansen for Pushwagner

    Olivier Bugge Coutté og Gisle Tveito for Oslo, 31. august

  • Kanonprisen 2010

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Jorunn Kjellsby for En ganske snill mann

    Agnes Kittelsen for Sykt lykkelig

    Line Verndal for Limbo


    Beste mannlige hovedrolle

    Stellan Skarsgård for En ganske snill mann

    Jan Gunnar Røise for En helt vanlig dag på jobben

    Trond Fausa Aurvåg for Hjem til jul


    Beste birolle

    Ingar Helge Gimle for En helt vanlig dag på jobben

    Lena Endre for Limbo

    Gard Eidsvold for En ganske snill mann

    Tone Mostraum for Knerten gifter seg


    Beste regi

    Maria Sødahl for Limbo

    Erik Skjoldbjærg for Nokas

    Hans Petter Moland for En ganske snill mann

    Marius Holst for Kongen av Bastøy


    Beste manus

    Maria Sødahl for Limbo

    Christopher Grøndahl for Nokas

    Ragnhild Tronvoll for Sykt lykkelig


    Beste produsent

    John M. Jacobsen og Sveinung Golimo for Trolljegeren

    Karin Julsrud for Kongen av Bastøy


    Beste foto

    Anna Myking for Sykt lykkelig

    John Andreas Andersen for Kongen av Bastøy

    Jakob Ihre for Nokas

    (to vinnere)


    Beste klipp

    Frida Eggum Michaelsen for Nokas

    Jens Christian Fodstad for En ganske snill mann

    Michal Leszczylowski for Kongen av Bastøy


    Beste lyddesign

    Baard Haugan Ingebretsen for Trolljegeren

    Tormod Ringnes for Kongen av Bastøy

    Hugo Ekornes for Limbo


    Beste filmmusikk

    Gaute Storaas for Elias og jakten på havets gull

    John Erik Kaada for Hjem til jul

    Ragnar Bjerkreim for Yohan – Barnevandrer


    Beste produksjonsdesign

    Are Sjaastad for Kommandør Treholt & Ninjatroppen

    Janusz Sosnowski for Kongen av Bastøy

    Martin Gant for Trolljegeren


    Beste nyskaper

    Regissør Erik Skjoldbjærg for Nokas

    Regissør og manusforfatter André Øvredal for Trolljegeren

    Regissør og manusforfatter Thomas Cappelen Malling for Kommandør Treholt & Ninjatroppen

  • Kanonprisen 2009

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Maria Bonnevie for Engelen

    Agnieszka Grochowska for Upperdog

    Cecilie Mosli for ORPS – The Movie


    Beste mannlige hovedrolle

    Anders Baasmo Christiansen for Nord

    Hermann Sabado for Upperdog

    Bjørn Sundquist for Jernanger


    Beste birolle

    Pål Sverre Valheim Hagen for Jernanger

    Helge Jordal for Vegas

    Ågot Sendstad for Yatzy


    Beste regi

    Sara Johnsen for Upperdog

    Rune Denstad Langlo for Nord

    Margreth Olin for Engelen


    Beste manus

    Sara Johnsen for Upperdog

    Gunnar Vikene og Torun Lian for Vegas

    Erlend Loe for Nord


    Beste produsent

    Brede Hovland og Sigve Endresen for Nord

    Terje Strømstad og Tomas Evjen for Død snø

    Christian Fredrik Martin og Asle Vatn for Upperdog


    Beste foto

    John Andreas Andersen for Upperdog

    Trond Tønder for Rottenetter

    Philip Øgaard for Nord


    Beste klipp

    Žaklina Stojcevska for Upperdog

    Martin Stoltz for Død snø

    Jon Endre Mørk for Vegas


    Beste lyddesign

    Bent Holm for Nord

    Tormod Ringnes for Vegas

    Carl Svensson for Yatzy

    Beste filmmusikk

    Jan Bang, Arve Henriksen og Erik Honoré for Jakten på hukommelsen

    Marcus Paus for Upperdog

    Karsten Fundal for Jernanger


    Beste produksjonsdesign

    Karl Júlíusson for Julenatt i Blåfjell

    Trygve Hov for Jernanger

    Guri Giæver for Skjult


    Beste nyskaper

    Margreth Olin for Engelen

    Død snø

    Håkon Bleken, maler

  • Kanonprisen 2008

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Agnes Kittelsen for Max Manus

    Trine Dyrholm for De Usynlige

    Anni-Kristiina Juuso for Kautokeino-opprøret


    Beste mannlige hovedrolle

    Pål Sverre Valheim Hagen for De Usynlige

    Nils Jørgen Kaalstad for Fatso

    Aksel Hennie for Max Manus


    Beste birolle

    Arthur Berning for Mannen som elsket Yngve

    Tone Beate Mostraum for De gales hus

    Kåre Conradi for Den siste revejakta


    Beste regi

    Stian Kristiansen for Mannen som elsket Yngve

    Erik Poppe for De Usynlige

    Espen Sandberg & Joachim Rønning for Max Manus


    Beste manus

    Thomas Nordseth-Tiller for Max Manus

    Harald Rosenløw Eeg for De Usynlige

    Tore Renberg for Mannen som elsket Yngve


    Beste produsent

    John M. Jacobsen & Sveinung Golimo for Max Manus

    Martin Sundland & Kristian Sinkerud for Fritt vilt II

    Yngve Sæther for Mannen som elsket Yngve


    Beste foto

    Geir Hartly Andreassen for Max Manus

    John Christian Rosenlund for De Usynlige

    Philip Øgaard for Kautokeino-opprøret


    Beste klipp

    Vidar Flataukan for Mannen som elsket Yngve

    Einar Egeland for De Usynlige

    Anders Refn for Max Manus


    Beste lyddesign

    Baard Haugan Ingebretsen & Tormod Ringnes for Max Manus

    Carl Svensson for Fritt vilt II

    Gisle Tveito for Mannen som elsket Yngve


    Beste filmmusikk

    Aslak Hartberg for I et speil, i en gåte

    Mari Boine for Kautokeino-opprøret

    Trond Bjerknæs for Max Manus


    Beste nyskaper

    Rune Denstad Langlo for 99% ærlig

  • Kanonprisen 2007

    Beste kvinnelige hovedrolle

    Marian Saastad Ottesen for Tatt av kvinnen

    Hege Schøyen for Andre omgang

    Charlotte Frogner for 5 løgner


    Beste mannlige hovedrolle

    Trond Fausa Aurvåg for Tatt av kvinnen

    Raouf Saraj for Vinterland

    Bård Owe for O' Horten


    Beste birolle

    Trond-Viggo Torgersen for O' Horten

    Enrico Lo Verso for Blodsbånd

    Peter Stormare for Tatt av kvinnen


    Beste regi

    Marius Holst for Blodsbånd

    Bent Hamer for O' Horten

    Petter Næss for Tatt av kvinnen


    Beste manus

    Bent Hamer for O' Horten

    Kjell Ola Dahl og Hisham Zaman for Vinterland

    Harald Rosenløw Eeg og Lars Gudmestad for Blodsbånd


    Beste produsent

    Jørgen Storm Rosenberg for Switch

    John M. Jacobsen og Sveinung Golimo for Elias og kongeskipet

    Bent Hamer for O' Horten


    Beste foto

    John Andreas Andersen for Blodsbånd

    John Christian Rosenlund for O' Horten

    Marius Johansen Hansen for Tatt av kvinnen


    Beste klipp

    Inge-Lise Langfeldt for Tatt av kvinnen

    Pål Gengenbach for O' Horten

    Christoffer Heie og Michael Leszczhylowski for Switch


    Beste lyddesign

    Christian Schaanning for Blodsbånd

    Petter Fladeby for O' Horten

    Hugo Ekornes for Tatt av kvinnen


    Beste filmmusikk

    John Erik Kaada for O' Horten

    Gaute Storaas for Elias og kongeskipet

    John Erik Kaada for Natural Born Star


    Beste nyskaper

    Manusforfatter/regi/produsent Bent Hamer for O' Horten

    Produsent Jørgen Storm Rosenberg for Switch

    Regissør Grethe Bøe for Titanics ti liv


    Folkets Kanonpris

    Kill Buljo

  • Kanonprisen 2006

    Beste hovedrolle

    Trond Fausa Aurvåg for Den brysomme mannen

    Fridtjov Såheim for Kunsten å tenke negativt

    Nils Jørgen Kaalstad for Sønner


    Beste birolle

    Henrik Mestad for Sønner

    Turid Gunnes for Mirakel

    Anders Danielsen Lie for Reprise


    Beste regi

    Joachim Trier for Reprise

    Erik Richter Strand for Sønner

    Jens Lien for Den brysomme mannen


    Beste manus

    Per H. V. Schreiner for Den brysomme mannen

    Thomas Seeberg Torjussen med Erik Richter Strand for Sønner

    Joachim Trier og Eskil Vogt for Reprise


    Beste produsent

    Martin Sundland og Magne Lyngner, Fantefilm for Fritt vilt

    Karin Julsrud, Spillefilmkompaniet 4 ½ for Reprise

    Jørgen Storm Rosenberg, Tordenfilm for Den brysomme mannen


    Beste foto

    John Christian Rosenlund for Den brysomme mannen

    Daniel Voldheim for Fritt vilt

    Jakob Ihre for Reprise


    Beste klipp

    Olivier Bugge Coutté for Reprise

    Jon Endre Mørk for Fritt vilt

    Vidar Flataukan for Den brysomme mannen


    Beste lyd

    Christian Schaanning for Fritt vilt

    Morten Solum og Gisle Tveito for Reprise

    Christian Schaanning for Den brysomme mannen


    Beste filmmusikk

    Simon Boswell for Slipp Jimmy fri

    Magnus Beite for Fritt vilt

    Ola Fløttum og Knut Schreiner for Reprise


    Beste nyskaper

    Scenograf Are Sjaastad og fotograf John Christian Rosenlund for det visuelle universet i Den brysomme mannen


    Folkets Kanonpris

    Slipp Jimmy fri

  • Kanonprisen 2005

    Beste hovedrolle

    Helén Vikstvedt, 37 og et halvt

    Beste birolle

    Jan Sælid, Izzat

    Beste regissør

    Sara Johnsen, Vinterkyss

    Beste manus

    Ståle Stein Berg og Sara Johnsen, Vinterkyss

    Beste produsent

    Christian Fredrik Martin og Asle Vatn, Vinterkyss

    Beste foto

    Odd Reinhard Nicolaisen, Vinterkyss

    Beste klipp

    Zaklina Stojcevska, Vinterkyss

    Beste lyd

    Christian Schaanning, Naboer

    Beste filmmusikk

    Kristin Asbjørnsen, Factotum

    Folkets filmpris

    Izzat

  • Kanonprisen 2004

    Beste hovedrolle

    Aksel Hennie for UNO



    Beste birolle

    Stig Henrik Hoff, Hawaii, Oslo



    Beste regi

    Hans Petter Moland, The Beautiful Country



    Beste manus

    Aksel Hennie, UNO



    Beste produksjon

    Jørgen Storm Rosenberg, UNO



    Beste foto

    John Andreas Andersen, UNO



    Beste klipp

    Einar Egeland, Hawaii, Oslo



    Beste film

    UNO