Hold deg oppdatert om programslipp, events, nyheter og tilbud fra Kosmorama.

Nei takk, jeg er ikke så opptatt av film
Menu

Kosmorama 2010

Kosmorama 2010 plakat
  1. Opening film: En helt vanlig dag på jobben (Terje Rangnes, 2010)
  2. Special arrangements: Films in the old mine at Løkken:
    1. Kampen om Thamshavnbanen
    2. The Descent
    3. Disney’s Snow White and the seven dwarfs
  3. Films:
    1. A somewhat gentle man
    2. The Last Lieutenant
    3. Zero Kelvin
    4. Aberdeen
    5. The Beautiful Country
    6. Comrade Pedersen
  4. Guest of honour: Hans Petter Moland
  5. Closing film: I Love You Phillip Morris (Glenn Ficarra, John Requa, 2010)

Awards

Films in the Main Competition
  1. Amreeka
  2. Ander
  3. At the end of daybreak
  4. Blessed
  5. The day will come
  6. Eastern Plays
  7. Francesca
  8. Katalin Varga
  9. The Little One
  10. The last days of Emma Blank
  11. Leo’s Room
  12. Ordinary People
  13. R
  14. Shifty
Winner: Blessed
Film curators
  1. Ola Lund Renolen
  2. Elena Polacchi
Jury, The Kosmorama Award
  1. Zaklina Stojcevska
  2. Asbjørn Tiller
  3. Bård Ivar Engelsås
Jury, The Pitching competition
  1. Harry Guttormsen
  2. Erlend Loe
  3. Karin Julsrud
Winner: Frode Andersen – “Ultra Sheriff – The Movie”
Jury, Kosmonaut of the year
  1. Johan-Magnus Elvemo
  2. Birger Vestmo
  3. Torfinn Borkhus
  4. Herman Sabado
Winner: Eilif Bremer Landsend – “Siste stopp”

The 2009 Kanon Award

  1. Best director: Sara Johnsen, Upperdog
  2. Best producer: Brede Hovland, Sigve Endresen, North
  3. Best actress in leading role: Maria Bonnevie, The Angel
  4. Best actor in leading role: Anders Baasmo Christiansen, North
  5. Best actor in a supporting role: Pål Sverre Valheim Hagen, Shooting the sun
  6. Best editing: Zaklina Stojcevska, Upperdog
  7. Best script: Sara Johnsen, Upperdog
  8. Best photography: John Andreas Andersen, Upperdog
  9. Best sound: Bent Holm, North
  10. Best original score: Jan Bang, Arve Henriksen, Erik Honoré, Hunting down memory
  11. Best production design: Karl Juliusson, Jul i Blåfjell
  12. Best innovator: Margreth Olin, The Angel

Artists

  1. Lise Karlsnes performed “Cherry Bomb”
  2. Christer Knutsen performed “The Man in Me”
  3. Thomas Dybdahl performed “Everybody is Talking”
  4. Nora Noor performed “Rock Steady”
  5. Benny Borg performed “Ring of Fire” fra filmen Walk the Line
  6. Morten Abel performed “Golden Brown”
  7. Ingrid Olava performed “Love Don’t Bother Me”
  8. Andreas Elvenes performed “Let’s Dance”
Privacy/cookies